Významnou součástí a také významnou učební pomůckou je pro naše elektrohraní stavebnice Boffin. Po prvním roce, či dvou činnosti kroužku Kutila – Elektronika (přesně si to již nepamatuji) se nám povedlo získat do vybavení kroužku tři stavebnice typu Boffin 750. Byla to velmi významná pomoc a rozhodně se mi při zpětném pohledu zdá, že se investice do koupě těchto stavebnic rozhodně vyplatila.
Co se týče firmy, která Boffina produkuje, tak je tato informace poněkud zahalena tajemstvím. Stránky prodejce jsou co se týče informací o producentovi velmi skromné, neuvádí totiž vůbec nic. Na krabici Boffina jsem pak jako výrobce našel tuto firmu Dong Guan City Duo Zhi. Vzhledem k tomu, že Dong Guan je provincie na jihu Číny odhaduji, že firma, která jej vyrábí musí mít jméno Duo Zhi. Problémem je, že se mi tuto informaci nepovedlo nijak potvrdit. Domnívám se ale, že s největší pravděpodobností je Boffin čínské provenience, podobně jako produkty od firmy Makeblock. Zřejmě je tedy politikou výrobce nebýt vidět a ukazovat se pouze přes prodejce.
Zdá se, že v Čechách je výhradním distributorem firma conQuest entertainment a.s., která sama sebe také nijak zvlášť nikde neinzeruje. Elektronický obchod naleznete na stránkách toy.cz a zdá se, že hlavní rozcestník se nalézá na webu boffin.cz. Na stránce chybí jakékoliv kontaktní informace, nicméně celková nabídka produktů vypadá velmi kompletně.
Nabídka značky Boffin

V Čechách asi nejrozšířenější řada. Číslo v názvu znamená počet projektů, které se s daným typem stavebnice dá podle manuálu realizovat. Nejbohatší je verze 750, se kterou máme i praktické zkušenosti a většina zapojení, kterou budu popisovat z této řady také vychází. Balení obsahuje základní montážní pole a sadu součástek, které lze spojovat (vodivě) a vytvářet tak na poli vizuálně dobře kontrolovatelný elektrický obvod. V soupravě naleznete i česky lokalizovaný návod na sestavení různých projektů. V prvé vlně jsme neobdrželi ke stavebnici návody v papírové podobě, kompletně byly jen na cd, které bylo k soupravě přiloženo, takže bylo nutné je vytisknout z pdf.. V druhé vlně již návody v krabicích byly komplet v papírové podobě i na flashce.

Tuto sérii jsem poprvé zaznamenal v předloňském roce a teprve loni se nám tři typy boffinů z této řady povedlo získat. Tato série je doplňkovou ke klasické řadě (všechny řady boffinů lze mezi sebou volně kombinovat). Každý z těchto doplňků obohacuje klasickou řadu o specializované projekty v určité oblasti – světlo, zvuk, pohyb atd..
Jedná se o určité „podbízení“ výrobců a snahu zřejmě se typově svým produktem profilovat nejen v oblasti edukativní a kreativní, ale i v oblasti zábavné. Dle mého to není nic proti ničemu, pokud ve stavebnici zůstane edukativní potenciál, kvůli kterému jí používáme. Naopak by tento přístup mohl být obohacující i ve výuce.

S touto sérií nemám žádné zkušenosti a byla pro mě velmi zajímavým objevem při hledání zdrojů pro tento článek. V posledních letech je aktivita výrobce Boffinu co se vývoje nových typů týče poměrně značná, což kvituji s velkými sympatiemi. Prakticky žádný z nápadů, které „Boffinové“ zkouší, není podle mě mimo mísu a všechny jsou, minimálně podle fotografií, v praxi na leccos použitelné.
Série s kostičkami podobnými stavebnici lego (kompatibilní s legem?) umožňuje do té doby dvourozměrnému Boffinu osedlat si i osu y a tím pádem trojrozměrný prostor. Kostičkami lze simulovat i trojrozměrné objekty typu budova a tím pádem věrohodněji simulovat rozvody v objektu atp.. Vypadá to podle grafik, že si i tato verze Boffina zachovala kompatibilitu s ostatními verzemi což velmi kvituji.

Úplně novou vlaštovkou v rodině Boffinů je verze Boffin magnetic, která vychází ze stavebnicového systému Boffinů starších verzí a obohacuje je o nový propojovací prvek pro jednotlivé segmenty. Předchozí verze Boffinů propojovaly jednotlivé díly pomocí mechanických patentek. Boffin magnetic na to jde od lesa a propojuje jednotlivé díly přes magnetky, přičemž je součástí sestavy i arduino.
Odhadem podle fotografií produktu (tato letošní novinka se mi bohužel zatím nedostala do ruky) je tato stavebnice rozměrově o dost menší a navíc i v obalu určenému pro častější transport. To by mohlo tuto verzi boffinu posunout směrem k použití ve školství (transport stavebnic do třídy). Vzhledem k použité technologii propojování – magnetky + kovová deska na kterou se díly umísťují mám obavu, jestli tato verze nebude mít větší hmotnost, než klasické patentkové verze. Uvidíme, čas ukáže.
Klady stavebnic Boffin
Jazyková lokalizace
Dlouhodobou tradicí Boffinů, alespoň tak jak jej sleduji těch několik roků, co tuto stavebnici používám, je jazyková lokalizace. Přeloženo do češtiny je všechno, co lze přeložit od textů na krabicích po příručky projektů.
Dostupnost návodů
Pro mne dalším kladem je všeobecná dostupnost návodů pro jednotlivé verze Boffinů. Návody jsou k dispozici nejen v papírové, ale i v elektronické verzi. Dokonce je oficiálně nabízí i hlavní dodavatel ke stažení na svém webu.
Dostupnost jednotlivých součástek
Oproti dřívějším rokům, kdy bylo možné kupovat Boffiny pouze v soupravě a nebylo možné se dostat k jednotlivým dílům jsem zaznamenal ze strany dodavatele i nabídku prodeje jednotlivých součástek a modulů. Umožní vám to výrazně prodloužit životnost koupených stavebnic (občas se dětem samozřejmě povede něco odpálit), popřípadě můžete rozšířit možnosti vaší sestavy. Dodavatel tak vyřešil jeden z dosavadních nedostatků stavebnice, což byla nemožnost náhrady zničených dílů.
Bohatá nabídka specializovaných verzí
Nabídka různých verzí Boffinů je pro mě velmi příjemné překvapení několika posledních let zejména proto, že jsem je zaznamenával postupně. Tudíž se jednalo o více příjemných překvapení za sebou :-). Nicméně nabídka poskytuje spoustu možností k využití pro výuku nejrůznějších témat.
Konstrukční kvalita
Nyní bych hovořil zejména o „patentkových“ verzích Boffina, protože magnetika jsem si dosud nemohl osahat. Systém propojování je velmi kvalitní a nestalo se mi, že by za těch šest let, co boffiny používáme, nějaká z patentek byla problematická. Kvalitně udělané jsou i všechny klasické segmenty, včetně základové desky. Na jednom webináři jsem byl svědkem názoru, že deska není nijak pevná a mohla by se rozpadnout při nevhodném použití. Při nevhodném použití se asi dá zničit úplně vše, to je určitě pravda :-), ale za šest let mi ani jedna ze základových desek nepraskla a to je mí kluci občas používali hodně nešetrně.
Skladování součástek
V klasických, patentkových verzích Boffina jsou segmenty skladovány v perforovaných plastových pouzdrech, které jsou přesně na míru. Zajímavé je, že podobný způsob skladování používá i tuzemská stavebnice merkur, kde je tento způsob skladování spíše na škodu. Na rozdíl od merkura je plastový díl, ve kterém je možné segmenty třídit a skladovat vyrobený kvalitně, ze silnějšího a dlouhodobě odolnějšího plastu, který se vám po několika letech nerozpadne. Na rozdíl od merkura je také řada dílů Boffinů rozměrově typizovaných, tudíž se nic neděje, když ten který díl vložíte do jiné přihrádky (často stavebnice uklízí děti, které si s tím hlavu nelámou a vkládají díly tam kam jim právě pasují).
Zápory stavebnice Boffin
Chybějící edukační obsah
To je podle mě zásadní chyba číslo jedna, která ovšem poskytuje prostor pedagogům, kteří by se toho mohli chopit a nějaké to metodické doplnění této jinak kvalitní stavebnice zpracovat. Stavebnice sice nabízí značné množství projektů, ovšem bez jakéhokoliv zásadnějšího vysvětlování teoretických souvislostí. Člověk v oboru vzdělaný jednotlivé projekty chápe, ovšem dítě vše jen podle návodu mechanicky sestaví a nemá jak pochopit například fyzikální souvislosti. Rovněž zcela schází nějaké výraznější napojení na svět technické praxe – Boffin je v této podobě pouze řada zábavných projektů postrádající metodickou nadstavbu.
Problematické napájení
V praxi se mi ukázalo, jako velmi problematické při výuce napájení celé stavebnice. Výrobce předpokládá napájení systémem tužkových baterií a to je přesně to co je v praxi problémem. Na jednu stavebnici je třeba 2-4 tužkové baterie. Při deseti stavebnicích na třídu již potřebujete 20-40 baterií, které musíte pravidelně kontrolovat, skladovat, ekologicky likvidovat a dobíjet. Tento problém jsem řešil improvizačním způsobem pomocí laboratorního zdroje, jehož výhodou byla i elektronická pojistka v případě, že hoši obvod zapojili špatně a způsobili zkrat. V případě použití baterií by vícenásobné zkratování (což jsou děti schopné v klidu provést i vícekrát za hodinu) jistě bateriím pořádně zkrátilo životnost. Myslím, že by Boffinu prospěl nějaký vlastní napájeci zdroj s bezpečným napětím a elektronickým jištěním v případě zkratu.
Rozměry stavebnice
Tak jak jsem v předchozí kapitole chválil možnosti skladování segmentů jej nyní musím pohanit. Díly jsou sice přehledně a funkčně skladovány, ale stavebnice má rozměry 52 x 39 x 10 cm. Čili nenacpete jí do klasické kabinetní skříňky o hloubce 40 cm. Klasicky budou chybět milimetry, aby bylo možné kultivovaně zavřít dvířka skříně. Pokud stavebnici o těchto rozměrech položíte na stůl, spolehlivě ho celý zaberete krabicí. Pokud ještě vyložíte navíc mimo prostor stavebnice druhé patro se součástkami, je plocha stolu natolik pokryta krabicemi, že není takřka možné najít místo na práci. Znásobte si vše počtem dětí a je jasné, že vás čeká velká krabicová kalamita. Krabice se stavebnicí nejsou navíc dvakrát přizpůsobeny jakémukoliv transportu (prostě jsou to jen velké papírové krabice) a tak se nedají moc dobře přenášet ve větších počtech. Zde by stavebnici velmi prospěla skladovací reorganizace a přebal do nějaké kufříkové transportovatelnější podoby.
„Divné“ součástky
Některé součástky jsou v sestavě z nejrůznějších důvodů problematicky použitelné. Není jich moc a jejich problémovost má různé příčiny. Jedná se tak trošku i o mé subjektivní pocity, ale třeba mě časem dáte za pravdu.

Propojovací kablíky jsou fajn a umožňují řešit propojení tam, kam se nedostanete klasickými propojkami. Bohužel moc nevydrží. Izolace hned za patentkou ráda praská, stejně jako drátek. Zřejmě je tam nejvíce namáhané místo.

V případě jakéhokoliv měření hodnot, které je podle mě klíčové pro pochopení funkcionality, Boffin zřetelně kulhá na všechny čtyři. V sadě je dodávaný ručičkový „měřící přístroj“, přičemž není jasné zda je to ampermetr, či voltmer, nebo obojí a jaké má měřené rozsahy. Výrobce se ani neobtěžoval na displej napsat třeba jednotku měřených hodnot. Prostě dostanete noname měřák s šoupací páčkou (jakési dva noname rozsahy) a jdete. Rozhodně bych doplnil měřící přístroje o možnost měření odporu.

Solární článek v sestavě se mi jevil pouze do počtu. Při běžném světle je to jen nicnedělající modulek. V červnu na sluníčku, na hřišti, se údajně klukům rozsvítila LED (já u toho nebyl :-), takže klidně mohlo být přání otcem výsledného dojmu). Za mě palec dolů, solární článek si moc neužijete.

Moduly s integrovanými obvody jsou jakési černé skříňky celé stavebnice. Jak mi řekli kluci – jsou tam, aby dělaly složité věci :-). Chybka je v tom, že jsou komplet zakrytované, takže děti absolutně nemají představu jakáže součástka jim dělá tu hudbu. Další chybka je, že modul nemá jakkoliv značené vývody, takže bez plánu projektu je to právě jen velká černá skříňka (různé barvy :-)). Funkčnost i zábavnost, pokud tyto moduly zařadíte do správného projektu je bezproblémová. Prospělo by modulek osadit do průhledného plastu a označit vývody (například +,-, in, out).
Závěrečné shrnutí
Po četbě záporů z mého popisu stavebnice Boffin by se mohlo zdát, že tato stavebnice není dobrá. Nic nemůže být vzdálenější pravdě a rozhodně bych si nepřál, aby můj popis Boffinu vyzněl nějak negativně. Podle mého názoru je to stavebnice, která patří svým potenciálem pro výuku na současném trhu k tomu nejlepšímu.
Ano má jisté nedostatky, ale všechny řešitelné. Navíc v dlouhodobém horizontu se zdá, že vývoj stavebnice rozhodně neustrnul na mrtvém bodě a tak se Boffin pořád zlepšuje. Některé nedostatky, které jsem zde hodlal zmínit již byly odstraněny, zejména pak nemožnost kupovat jednotlivé díly, což lze hodnotit jako velké pozitivum.
Jednou z malých much na kráse je, že stavebnice čím dál více tíhne k zábavnější formě a stále méně pracuje na faktu, že by mohla být použitá, jako velmi kvalitní učební pomůcka. Je to asi logické, protože zábavnost prodává a o to prodat jde asi výrobci i prodejci především. Pro mě jako pedagoga by bylo asi nejlepší, kdyby byly rozvíjeny obě tyto stránky stejnou měrou.
Projekty pro Boffin ke stažení
Projekty 1 – 101 pro Boffin 100
Projekty 102 – 305 pro Boffin 300
Projekty 306 – 511 pro Boffin 500
Díky za přehled.
S tím neznámým původem je to zvláštní.
Boffin magnetic mi přišel, jako varianta na které se podílí česká firma.
V několika propagačních materiálech byly v pozadí např knihy s českým textem, nebo v angličtině o ČR.
Kromě toho co má název Boffin lze na trhu sehnat další klony. např. (nejspíš klon z Polska)
https://www.alza.cz/hracky/tajemstvi-elektroniky-500-experimentu-d5863605.htm
Kvalitou materiálu a zpracování na tom byli hůř (2019).
Nově jsem před pár týdny měl v ruce stavebnice od fy. Znatok
A ta už jako klon Boffinu, v některých ohledech, předběhla Boffin.
https://www.alza.cz/hracky/znatok-elektronicka-stavebnice-arduino-basic-d6816900.htm