Deska

Desek nesoucích hrdé jméno arduino je více kusů, takže zde popíšu hlavně ty se kterými je v našich končinách největší šance se setkat.

Deska arduino UNO s čipem AT Mega 328
Deska arduino UNO R3 s smd čipem

Nejčastější a nejstandardnější desky se kterými se můžete setkat jsou desky typu Arduino UNO R3. Těchto desek je několik typů a fungují stejně. Jedním z rozdílů bývá čip který využívají (viz. obrázky). Nevím to jistě, ale zelené s klasickým čipem jsou prý italské provenience a za ty modré s smd čipem prý může Čína. V podstatě je to stejně jedno, ty modré bývají častější. Desky tohoto typu nabízí 14 digitálních vstupů/výstupů a 6 analogových. Rozměry desky – 68.6mm x 53.3mm.

Deska arduina typu MEGA 2560

Arduiňácké desky typu MEGA se používají hlavně na větší projekty, kdy je zapotřebí větší kapacita paměti, nebo více vstupů/výstupů. Programuje a ovládá se stejně jako typ UNO R3. Na desce naleznete 54 digitálních a 16 analogových vstupů/výstupů. Deska je o trošku větší – měří 101.6mm x 53.3mm.

Deska arduino typu NANO

Deska typu NANO se hodí všude, kde potřebujete něco opravdu malého. Typicky poslouží třeba modelářům snažícím se elektrifikovat například model letadla. Je bez naletovaných pinů (to jsou ty plastové zdířky, kam se zapichují kablíky), také nemá konektor USB typu B, ale menší. Naprogramovat ji lze stejně, jako její větší sestřičky. Nabízí 14 digitálních a 8 analogových vstupů/výstupů. Rozměry desky jsou 43mm x 18mm – miniaturizace rulezz!

Desek je samozřejmě mnohem více. Navíc desky arduina prošly jistým vývojem, takže můžete narazit i na nějaké starší kousky. Popřípadě na dekorativní záležitost typu LilyPad určenou pro vývojáře elektronických „šperků“.

Klasická deska arduino UNO R3 – co na ní můžeme nalézt

Součásti desky arduino UNO R3

Spoustu věcí si lze přečíst přímo z potisku na desce arduina. Ty hlavní součásti si popíšeme.

  1. Vstup pro zdroj adaptéru poskytující napětí 7 – 12V.
  2. USB typu B – vstup pro programování. Při zkoušení na stole slouží zároveň i jako alternativa pro napájení desky (není třeba adaptér, nebo baterie).
  3. Resetovací tlačítko – bývá umístěno různě – někdy při testování potřebujeme znovu spustit zavedený program v desce – toto tlačítko nám to umožní
  4. Digitální I/O (input/output = vstupy/výstupy) – digitální znamená, že nám tento vstup může poskytnout napětí buď 0, nebo pracovní pro desku – 5V. Nic mezi tím. To samé platí v případě, že pin využíváme jako vstup.
  5. Analogové I/O – tyto vstupy/výstupy již mohou poskytnout 255 úrovní napětí v rozsahu 0- 5V. Slouží hlavně pro vstupy čidel, případně pro výstupy pro regulaci. Lze je také využít jako digitální vstupy/výstupy čímž můžete zvětšit kapacitu desky.
  6. Čip desky.
  7. Piny poskytující napěťový výstup, popřípadě vstup pro baterii. Deska může poskytnout dvě úrovně výstupního napětí 3,3 V a 5V. Maximální proud, který z desky dostanete na I/O výstupu je 20mA čímž je jasné, že deska je primárně určena pro ovládání, nikoliv napájení vašich konstrukcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *