První zapojení

Dospěli jsme k tomu, že si zkusíme poprvé zapojit desku arduina. Napoprvé nebudeme desku nijak programovat, prostě jí využijeme pouze jako zdroj elektrické energie. Zapojte tedy arduino a další prvky dle následujícího schematu.

Zapojení arduina jako zdroje, kdy napájí svítící LED

Právě jsme vytvořili jednoduchý elektrický obvod. Dobře si to slovo zapamatujte, protože elektrický obvod je základem pro všechna elektrická, či elektronická zapojení. Je to vodivé spojení všech prvků v obvodu. Hlavními prvky jsou zdroj el. energie (v našem případě destička arduina), vodiče kterými vše propojujeme (červené a černé kablíky a kontaktní pole) a spotřebič (v tomto zapojení svítivá LED dioda a ochranný odpor). Celým obvodem pak prochází elektrický proud od plusu – to je ten pin (zdířka) ze kterého vychází červený vodič (má označení 5V) do mínusu – to je pin GND, kde se obvod připojuje zpátky na destičku.

Tipy: U LED diody záleží jak jí zapojíte. Na schematu je jedna nožička u součástky prohnutá. U skutečné součástky je to ta nožička, která je delší. U ochranného odporu věnujte pozornost proužkům na součástce měly by mít barvy – červená, červená, hnědá = 220 ohmů. Zde je odkaz na kalkulačku, která vám to spočítá.

Úkol: Zapojte si obvod podle obrázku. Pokud jste vše zapojili dobře a máte arduino připojené datovým kablíkem do počítače, měla by se LED dioda rozsvítit.

Pokud se vám všechno povedlo zapojit v pořádku (a to by mělo, protože to není nic složitého), LED dioda vám svítí a je na čase si to všechno ještě zopakovat a dovysvětlit, abychom věděli co jsme vlastně sestavili. Takže prstík na drátek a sledujeme – elektřina vychází z destičky z pinu označeného 5V, jedeme po červeném kablíku až na kontaktní pole.

Kontaktní pole vám propojuje, podobně jako kablíky součástky. To znamená, že jednotlivé zdířky (dírky, kam se kablíky strkají) jsou pod plastem vodivě propojeny.

Dvě různé oblasti kontaktního pole – sběrnice pro přívod energie (A) a prostor pro součástky (B)

Na kontaktním poli jsou dvě hlavní oblasti (A a B) s různým typem propojení a každá slouží k něčemu jinému. Oblasti označené písmenem A jsou sběrnice, které slouží pro přívod energie podél celé destičky. Jsou to vždy dva propojené řádky zdířek označené + a – (červená a modrá čára). Do plusu patří přívod z destičky z pinu 5V a do mínusu přívod ze zdířky GND.

Propojení zdířek pod povrchem kontaktního pole

Zdířky v oblasti označené jako B jsou určeny pro propojování součástek. Systém propojení je patrný z předchozího obrázku. Zkuste si prstem ukázat, kudy prochází elektrický proud kontaktním polem přes ochranný odpor (součástka s proužky), LED diodu až k místu, kde proud opouští kontaktní pole a po černém kablíku se vrací do destičky na pin GND.

Důležitý tip: V zapojení si důsledně vybírejte pro obvod kablíky, kde přívod bude na kladném pólu červený (v nouzi oranžový) a na záporném pólu černý (v nouzi modrý). Lépe se tak v zapojení později vyznáte a ušetříte si pomalou smrt, kdybych vám přišel na to, že jste použili kablíky jiných barev.

4 komentáře u „První zapojení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *