Když jsme u nás v chomutovském Domečku v roce 2014 zakládali kroužek robotiky mohli jsme si hrát pouze s arduinem a merkurem. Později se novou hračkou stala 3D tiskárna od Průši, ale stále to nebylo ono. V té době jsme samozřejmě nevěděli, že rok předtím, než jsme založili náš kroužek, na druhé straně zeměkoule v čínském Shenzhenu vznikla firma Makeblock, díky které později získáme výbornou platformu pro výuku robotiky. V roce 2015, dva roky po založení této firmy, se nám do vybavení kroužku dostali první dva mBoti…
Produkce této firmy se zabývá rodinnými a edukativními hračkami díky kterým můžete děti učit zcela jednoduše a intuitivně algoritmizaci a vůbec lásce ke všemu robotickému. Z pedagogického hlediska musím říci, že se mi zamlouvá široký záběr se kterým tato firma vymýšlí své hračky. V produkci nalezneme edukační robůtky jak pro předškoláky, tak pro žáky základních škol a využít tyto eduhračky může i středoškolák. Makeblock má několik velkých sérií výrobků, ale zatím využíváme především robůtky zaměřené na základní školy série mBot.
Série mTiny a zřejmě i série Codey Rocky je zaměřená na mateřinkové předškoláčky a prvostupňové žáčky ze ZŠ. mTiny je programovatelný pomocí karet/bloků jejichž jednotlivé kroky se načítají jakousi tužkou. Ovládání je celkem jednoduché, jak zjistíte z následujícího videa.
Zajímavou sérií, i když asi ne tak rozšířenou je série Makeblock – neuron. Tato série je zaměřena spíše na děti ze základních škol. Zajímavá je svým kreativním přístupem a snadnou ergonomií celé soustavy. Cílem práce s makeblokáckými neurony je tvorba elektronických konstrukcí/sestav z kostiček – prvků sestavy, které lze dodatečně ještě spárovat s tabletem, či mobilem a doprogramovat. Celý koncept je výrazně zaměřen na kreativitu, estetiku a vědu (některé neurony lze využít jako senzory při pokusech). Při výuce by se tento koncept dal výborně využít pro přechod od hraní po tvorbu konstrukcí.
Firma Makeblock neustále inovuje (a musím říci, že v tom asi trošku tkví i mé sympatie k jejímu programu). Vlajkovou lodí její produkce je program mBot, který je u základů dalších programů, které se tak nějak paralelně vyvíjí s ním.
Asi nejrozšířenějším produktovou řadou je přímo robůtek mBot, což je programovatelná mobilní konstrukce na hliníkovém šasi, založená na platformě arduino. Robůtek umožňuje jistou variabilitu pomocí doplňkových modulů. Až čtyři různé moduly lze poměrně jednoduše „přicvaknout“ k centrální řídící jednotce.
Součástí mBotí série je řada modulů, které právě dělají z této „hračky“ výukový systém na kterém máme postavenu třetinu všech lekcí. Součástí jsou i sety hliníkových profilů, které společně s mBotem využívají i další mBotí bratránkové série robotů typu Ultimate a Ranger.
Roboti typu Ranger jsou určeni pro starší žáky ZŠ, eventuálně středoškoláky. Sestava Ranger se dá postavit ve třech základních variantách. Deska má větší kapacitu například v počtu výstupů. Zajímavostí je i možnost využití zabudovaného gyroskopu.
Série Ultimate je podobně zaměřená jako série Ranger. Krabice s díly poskytuje možnost pro sestavení deseti různých projektů. Velmi inspirativní je varianta s manipulátorem, ale uskutečnitelná je i varianta s 3D scannerem, nebo mobilní podvozek pro fotoaparát. Sestava je poměrně náročná na baterie.
Pro činnost v našem kroužku robotiky nemusíte nutně vlastnit žádného z robotů. Naše robotí flotila je již dostatečně rozsáhlá, ale počítejte s tím, že na vánoce budou naši kluci a děvčata tyto robůtky pod stromečkem hodně chtít 🙂